تدوین منشور فضای مجازی لازمه مقابله با تهدیدات دشمن در این عرصه است
58 بازدید
موضوع: تبلیغ
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

شنبه 16 ارديبهشت 1391 10:36:40     شماره‌ خبر :1000098
حجت‌الاسلام احمدی‌نژاد:
تدوين منشور فضای مجازی لازمه مقابله با تهديدات دشمن در اين عرصه است

گروه فضای مجازی: مسئول بخش پايگاه‌های اينترنتی مركز تحقيقات كامپيوتری علوم اسلامی با اشاره به عوارض حاكم بر فضای مجازی گفت: مشكل اصلی نداشتن نقشه راه و منشور جامع فضای مجازی است كه بتوان براساس آن با نقشه‌های دشمن در اين فضا مقابله كرد.

حجت‌الاسلام والمسلمين ابوالقاسم احمدی‌نژاد، مسئول بخش پايگاه‌های اينترنتی مركز تحقيقات كامپيوتری علوم اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) با بيان اين كه فضای مجازی را نمی‌توان به صورت قطعی ابزار صرف خواند، اظهار كرد: فضای مجازی ابزاری است كه فرهنگی را با خود به همراه دارد و البته با تحميل اين فرهنگ به جوامع مختلف بازخوردهای متفاوتی نيز دريافت می‌كند، بنابراين اگر آن را صرف يك ابزار بدانيم دچار اشتباه خواهيم شد و بعد فرهنگی اين ابزار فرهنگی ما را به چالش خواهد كشيد.

احمدی‌نژاد با اشاره به مدل حاكم بر اين فضا گفت: استفاده از اينترنت و فضای مجازی در ساده‌ترين كاربرد روزمره خود نيز نياز به آموزش دارد. در مرحله بعد برای سامان دادن همين نيازهای روزمره از طريق فضای مجازی با وجود تهديدهايی مانند ويروس‌ها و هكرها، تأمين امنيت و آرامش روانی در اين فضا ضروری می‌نمايد و اين‌ موارد و موارد ديگری از اين قبيل با حضور در زندگی روزمره و راه پيدا كردن در گفت‌وگوها و ادبيات عموم مردم بار فرهنگی خاص خود را پديد می‌آورد.

فضای مجازی ابزاری است كه بايدها و نبايدهای خود را به همراه می‌آورد

وی با بيان اين كه نمی‌توان ماهيت خاصی برای فضای مجازی قائل شد، افزود: از سوی ديگر اگر فضای مجازی صرفاً وجهی ابزاری داشت شايد مواجهه و مقابله با آن چندان دشوار نبود. ما شاهد اين هستيم كه برای مثال اين ابزار با جذب كودكان و نوجوانان به سمت بازی‌های شبكه‌ای آنان را از والدين دور كرده و در سنين بالاتر موجب پيوند آنان با گروه‌های اجتماعی‌‌ای می‌شود كه برای والدين ناشناخته هستند و حاكم بودن چنين الگويی بر فضای مجازی آن را از صرف يك ابزار بودن خارج می‌كند. در واقع فضای مجازی ابزاری است متصل به فرهنگ كه بايدها و نبايدهای خود را به همراه می‌آورد.

احمدی‌نژاد با بيان اين كه در عين حال نمی‌توان به اين گونه مواجهات فرهنگی بدبين بود، عنوان كرد: در مواجهه فرهنگ‌ها حالت‌های متفاوتی ممكن است پديد آيد كه ماندگارترين اين حالت‌ها كه به همين جهت عموميت بيشتری دارد تعامل فرهنگی است و همان‌گونه كه در طول تاريخ به اثبات رسيده است پيشينه ديرينه فرهنگی ايرانی ـ اسلامی به قدری قوی هست كه همواره حتی تهاجمات فيزيكی را با بعد فرهنگی خويش هضم كرده و در نهايت ملت پيروز بوده است و همچنان نيز اين امر جريان دارد و فضای مجازی نيز از اين امر مستثنا نيست.

وی يكی از آسيب‌های وارد شده را تأخير در انجام اقدامات لازم در زمينه فضای مجازی دانست و گفت: در حالی كه مقام معظم رهبری می‌فرمودند كه من هجمه دشمن را می‌بينم اما متأسفانه متوليان و سياست‌گذاران فرهنگی ما دير متوجه شدند و به دليل اين كه دشمن با يك نقشه دقيق و حساب شده وارد شد و ما اين نقشه را دير متوجه شديم برخی از سنگرهای ما به وسيله دشمن فتح شد.

مسئول بخش پايگاه‌های اينترنتی مركز تحقيقات كامپيوتری علوم اسلامی اظهار كرد: سنگرهايی كه ما از دست داديم جوانان ما بودند كه در رابطه با مسئله فضای مجازی به يك باره با حجم گسترده‌ای از اطلاعاتی مواجه شدند كه هيچ گونه هنجار خاصی بر آن‌ها حاكم نبود و مدام به سمت هنجارشكنی پيش می‌رفت. در واقع وقتی كه جوانان و نوجوانان ما به يكباره با اينترنت مواجه شدند به خاطر زيرساخت‌های قوی سخت‌افزاری آن‌ها و عدم آمادگی ما حجم زيادی از محتوای مورد نظر دشمن به جوامع ما سرازير شد و تا ما و ديگر جوامع خواستيم عكس‌العملی مناسب نشان دهيم و خود را مجهز كنيم، گرفتار آن تهاجم فرهنگی شده بوديم و نقشه دشمن كه از قبل طراحی شده بود در جاهايی موفق شد.

پیشی گرفتن نسل جوان بر مسئولان در مقابله با این پدیده

وی ادامه داد: اما به لطف خدا فارغ التحصيلان حوزه و دانشگاه به تدريج به اين انديشيدند كه چه بايد كرد و من معتقدم كه اين قشر جوان در مقابله با اين پديده بر مسئولان مقدم بودند. در واقع توده فهيم متدين و فرهيخته‌ای كه فرهنگ اسلامی و ايرانی خود را پاس می‌دارد به ميدان آمد و با اين تهاجمات مقابله كرد و با ايجاد وبلاگ‌های دينی و اسلامی، با روی آوردن به بزرگان دين و فرهنگ و ادب و انتقال افكار و آثار آن‌ها به فضای مجازی اقدامات بسيار مثبتی را انجام داد تا جايی كه هم‌اكنون وضعيت نسبتاً مناسبی از نظر توليد محتوا در اين فضا داريم.

احمدی‌نژاد با بيان اين كه مشكل اصلی نداشتن نقشه راه و منشور جامع فضای مجازی است، افزود: برخی از كسانی كه به نوعی وارد اين عرصه شده‌اند تشويق می‌شوند اما اين تشويق‌ها به اندازه‌ای نيست كه بتواند به كار مقابله با نقشه‌های دشمنان آيد و اميد است كه شورای عالی فضای مجازی كه به دستور مقام معظم رهبری تشكيل شده است بتواند اقداماتی اساسی را در زمينه تهيه منشور صورت دهد و مصوبات آن به سرعت و با حمايت قوا اجرايی شود.

وی از سوی ديگر با بيان اينكه در فضای مجازی هيچ كاری با تحكم به پيش نخواهد رفت، تصريح كرد: در مواجهه با جوانان بايد صبوری و سعه صدر پيشه كرد. هر فردی بايد از خانواده خود آغاز كند و مسئولانه و با وقت گذاشتن برای فرزندان خويش در راه كاستن از آسيب‌ها بكوشد. متوليان قضايی نيز بايستی به ملاطفت و با ميزانی از بزرگ‌منشی با جوانان مواجه شوند.

انجام كار ماندگار و اثرگذار در گرو آغاز كردن از تصحيح نگرش‌هاست

احمدی‌نژاد نكته مسئله‌ساز را در اين عرصه آغاز كردن از نقطه پايانی دانست و اظهار كرد: ما عموماً از نقطه پايانی آغاز می‌كنيم بدين معنا كه كنش‌ها و واكنش‌ها و روندهايی را در فضای مجازی مشاهده می‌كنيم و می‌كوشيم در مقابل آن‌ها عكس‌العمل نشان دهيم در حالی كه پيش از هر عملی بايد گرايش موجود در آن عمل را مورد توجه قرار داد و متوجه باشيم كه هر گرايشی نيز بر بينشی استوار است كه به نوبه خود از يك نگرش نشأت گرفته است.

مسئول بخش پايگاه‌های اينترنتی مركز تحقيقات كامپيوتری علوم اسلامی گفت: انجام كار ماندگار و اثرگذار در گرو آغاز كردن از تصحيح نگرش‌هاست. در مرحله بعد اين نگرش در بينش و پس از آن در گرايش و عمل خود را نشان خواهد داد در حالی كه تأكيد بر بايدها و نبايدهای عملی جوانان را دورتر خواهد كرد و آن‌ها را راهی جزيره‌ای خواهد كرد كه صرفاً با تصويری شبح گونه از والدين خود در ارتباط خواهند بود و آن‌ها را محرم راز خود نخواهند دانست و به زندگی بيگانه‌واری با آن‌ها روی خواهند آورد.

وی در پايان به حديثی از امام علی(ع) اشاره كرد و گفت: در نهج‌البلاغه آمده است كه «لاتقسروا اولادكم علی آدابكم فانهم مخلوقون لزمان غير زمانكم» بدين معنا كه با آداب خويش بر فرزندانتان سخت نگيريد چرا كه آن‌ها در ظرف زمانی غير از زمان شما خلق شده‌اند. من فكر می‌كنم كه با توجه اين حديث نبايد در مورد بعضی از آداب و رسوم پديد آمده در فضای مجازی سخت گرفت بلكه بايد با هدايتگری در جهت اصلاح و صلاح جوانان با خيرخواهی كوشيد وگرنه جوانان و نوجوانان ما به سمت دشمن و فضايی غليظ و مكدر گرايش پيدا خواهند كرد.